Loading...
 • 4.7/5.0
 • (3 نظرات)
 • تعداد قسمت 6
 • مدت زمان 02:16:26
 • انتشار 1403/03/06
 • آخرین ویرایش 1403/03/06

عادل فاطمی

مدرس دانشسرا

فراتحلیل با نرم افزار CMA v3

 • 4.7/5.0
 • تعداد مهارتجو 79
 • آخرین ویرایش 1403/03/06
 • انتشار 1403/03/31

توضیحات فراتحلیل با نرم افزار CMA v3

فراتحلیل یا متاآنالیز یک روش آماری است که برای ترکیب نتایج مطالعات متعدد در یک موضوع خاص به منظور دستیابی به درک جامع تر و دقیق تر از موضوع مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به طور گسترده در زمینه های مختلف از جمله علوم پزشکی، داروسازی، پرستاری، روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت، علوم اجتماعی و ... استفاده می شود.فراتحلیل شامل جمع آوری داده ها از مطالعات متعددی است که یک سوال یا فرضیه تحقیق را بررسی کرده اند. سپس داده ها با استفاده از مدل های آماری برای محاسبه اندازه اثر کلی که نشان دهنده بزرگی رابطه بین متغیرهای مورد بررسی یا اثر تیمار است، تجزیه و تحلیل می شوند.اندازه اثر یک معیار استاندارد است که به محققان اجازه می‌دهد نتایج را در مطالعات مختلف مقایسه کنند و تعیین کنند که آیا بین متغیرها رابطه معناداری وجود دارد یا خیر. مدل‌های آماری مورد استفاده در فراتحلیل شامل مدل‌های اثرات ثابت و مدل‌های اثرات تصادفی...
فراتحلیل یا متاآنالیز یک روش آماری است که برای ترکیب نتایج مطالعات متعدد در یک موضوع خاص به منظور دستیابی به درک جامع تر و دقیق تر از موضوع مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به طور گسترده در زمینه های مختلف از جمله علوم پزشکی، داروسازی، پرستاری، روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت، علوم اجتماعی و ... استفاده می شود.

فراتحلیل شامل جمع آوری داده ها از مطالعات متعددی است که یک سوال یا فرضیه تحقیق را بررسی کرده اند. سپس داده ها با استفاده از مدل های آماری برای محاسبه اندازه اثر کلی که نشان دهنده بزرگی رابطه بین متغیرهای مورد بررسی یا اثر تیمار است، تجزیه و تحلیل می شوند.

اندازه اثر یک معیار استاندارد است که به محققان اجازه می‌دهد نتایج را در مطالعات مختلف مقایسه کنند و تعیین کنند که آیا بین متغیرها رابطه معناداری وجود دارد یا خیر. مدل‌های آماری مورد استفاده در فراتحلیل شامل مدل‌های اثرات ثابت و مدل‌های اثرات تصادفی هستند که در مفروضاتشان در مورد تغییر اندازه‌های اثر در مطالعات متفاوت هستند.

انجام فراتحلیل به نرم افزارهای تخصصی مانند CMA نیاز دارد که ابزارهایی را برای استخراج، تجزیه و تحلیل و رسم نمودار داده ها فراهم می کند. این نرم افزار به محققان اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل های زیر گروهی را انجام دهند (که به عنوان متغیر تعدیل گر نیز شناخته می شود) تا بررسی کنند که چگونه متغیرهای مختلف ممکن است بر رابطه بین متغیرهای مورد بررسی تأثیر گذارند.

تجزیه و تحلیل‌های زیرگروهی می‌تواند به شناسایی عواملی کمک کند که ممکن است تفاوت‌های اندازه اثر را در بین مطالعات توضیح دهند، مانند طراحی مطالعه، ویژگی‌های نمونه یا نوع مداخله. همچنین می توان فراتحلیل های متعددی را برای مقایسه نتایج در میان زیر گروه ها یا جمعیت های مختلف انجام داد.

متارگرسیون یا به عبارتی فرارگرسیون یکی دیگر از تکنیک های آماری مورد استفاده در قراتحلیل است که به محققان با استفاده از این روش بررسی می کنند که چگونه متغیرهای پیوسته (مانند سن یا مدت مداخله) و حتی متغیرهای کیفی و دسته بندی ممکن است بر رابطه بین متغیرها تأثیر بگذارند. به طور کلی، فراتحلیل ابزار قدرتمندی برای ترکیب یافته های تحقیق و ارائه نتایج مبتنی بر شواهد برای تصمیم گیری نهایی است.

نرم افزارهای متعددی را برای انجام فراتحلیل می توان به کار گرفت، ازجمله:

 1. Comprehensive Meta-Analysis (CMA)

 2. RevMan (Review Manager)

 3. Stata

 4. R

 5. SAS

 6. MetaXL

 7. MIX (Meta-Analysis with Interactive eXplanations)

 8. OpenMeta[Analyst]

 9. EasyMA (Easy Meta-Analysis)


نرم افزار CMA یک نرم افزار اختصاصی با قابلیت های فراوان برای این منظور می تواند بهترین پیشنهاد باشد.

در این دوره آموزشی با نرم افزار CMA نسخه 3 در 6 بخش جداگانه شامل: مقدمه ای درخصوص فراتحلیل (مزایا و معایب و کاربردهای آن)، مدلهای آماری در فراتحلیل و اندازه اثر، انجام یک فراتحلیل ساده به همراه مثال با نرم افزار CMA v3، زیرگروها در فراتحلیل، فراتحلیل چندگانه و نهایتا در بخش پایانی فرارگرسیون آموزش داده شده است.

در این دوره آموزشی تلاش شده است به کمک منابع دسته اول، داده ها ومثالهای متعدد و در کوتاه ترین زمان ممکن، محققان نحوه انجام انواع فراتحلیل همزمان با نرم افزار به طور موثر و کارآمد در زمینه های مربوطه خود بیاموزند.
لازم به ذکر است که همزمان علاوه بر دانلود فیلم می توانید سایر محتواهای آموزشی این دوره آموزشی ازجمله فایل پاورپویت دوره، منابع و داده های مورد استفاده در فیلم آموزشی را از سایت دانشسرا دانلود و از آنها استفاده نمایید.
خواهشمند است نظرات و همچنین سوالات خود را از طریق بخش کامنت این دوره آموزشی در سایت دانشسرا و یا ایمیل مدرس به آدرس Adelfatemy@gmail.com و یا سایر شبکه های اجتماعی با آیدی @Adelfatemy درمیان بگذارید.

قسمت های فراتحلیل با نرم افزار CMA v3

1 - آشنایی با مفاهیم اولیه فراتحلیل

00:18:38


2 - آموزش مدلهای آماری فراتحلیل و اندازه اثر

00:27:37


3 - آموزش متاآنالیز با CMA

00:32:37


4 - متغیر تعدیل گر در متاانالیز

00:24:37


5 - آموزش متاآنالیز چندگانه

00:14:11


6 - آموزش فرارگرسیون در CMA3

00:18:46

فایل پیوست فراتحلیل با نرم افزار CMA v3

فایل های پیوست

---

سوالت را بپرس ...

 • کاربر دانشسرا
  کاربر دانشسرا

  درود برشما دکتر فاطمی گرامی میتونم بپرسم دوره های مشابهی رو دارید برگزار کرده باشید

  1 سال قبل
 • کاربر دانشسرا
  کاربر دانشسرا

  خیلی‌ عالی وکاربردی

  1 سال قبل